الوند نوشت وبلاگی برای همدان شناسی
اجتماعی - فرهنگی - ادبی
 
 

روزنامه تهران امروز

http://tehrooz.com/1392/6/14/TehranEmrooz/1260/Page/16/

 

 

کد خبر: 137829

تاریخ خبر: پنجشنبه, 14 شهریور 1392

 

گزارش «تهران امروز» از ممیزی عجیب برای کتاب‌های اهدایی به کتابخانه

کتاب‌های دارای مجوز، اجازه ورود به کتابخانه سنقر  را  ندارند

واقعا جای بسی تاسف است که چگونه ممکن است کتاب‌هایی که مجوز چاپ گرفته‌اند و از ممیزی وزارت ارشاد عبور کرده و در بازارهای کتاب توزیع می‌شوند اجازه قرار گرفتن در کتابخانه‌ها را نیابند

 

حسین زندی – کرمانشاه: سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است که تعداد کتابخانه‌های عمومی آن به تعداد انگشت‌های یک دست هم نمی‌رسد. این شهرستان با 80 هزار جمعیت تنها سه کتابخانه دارد که به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای علاقه مندان نیست. زنده یاد یحیی حسین‌پور موسس اولین کتابخانه عمومی در سنقر بود که سال‌ها در زمینه اجرای نمایش آموزش‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی این شهر پیش قدم بود. حسین‌پور بهار امسال درگذشت اما خانواده او تصمیم گرفتند هزینه مراسم چهلم او را به تجهیز کتابخانه‌ای که پدر تاسیس کرده بود اختصاص دهند اما دیگر از آن کتابخانه اثری نبود. به هر حال وارثان حسین‌پور در اجرای نیت خود ثابت‌قدم بودند و تصمیم گرفتند کتاب‌هایی خریده و به دیگر کتابخانه‌های شهر اهدا کنند که این کار هم دچار مشکلات فراوانی است و روند طی شده برای خانواده نمونه‌ای بسیار کوچک از مشکلاتی است که در سال‌های اخیر دامن علاقه‌مندان به کتاب و نشر حتی بعد از انتشار کتاب با مجوز و ممیزی وزارت ارشاد را گرفته است.

کتابخانه‌ای تعطیل و دیگری انبار کتاب شده است

مهران حسین‌پور فرزند زنده یاد یحیی حسن پور می‌گوید: کتابخانه‌ای که پدرم تاسیس کرده بود دیگر وجود ندارد، اما گاهی کتاب‌هایی با مهر همان کتابخانه در دست دوستان دیده می‌شود و کتابخانه دیگری که آقای نصرالله قهرمانی احداث و به آموزش و پرورش اهدا کرد امروز فعالیت ندارد و متاسفانه به انبار کتاب تبدیل شده است. یکی از کتابخانه‌های فعال در زندان شهر است و کتابخانه اصلی شهر یعنی کتابخانه علامه مجلسی فعال‌تر است.

وی می‌افزاید: پدر فرهنگی بود و سال 1346 پس از گذراندن دوره فنی کتابداری تصمیم می‌گیرد برای شهر کتابخانه‌ای ایجاد کند، سپس با اهدای کتابخانه شخصی خود در دبیرستان پهلوی آن زمان کتابخانه را تاسیس می‌کند که مورد استفاده همگان بوده، پس از این اقدام وزارت فرهنگ بودجه‌ای در اختیارش قرار می‌دهد که کتابخانه را تجهیز می‌کند. در سنقر اولین نمایشگاه‌های کتاب را نیز یحیی حسین‌پور برگزار می‌کند. شاگردان زیادی را تربیت می‌کند که از آنها می‌توان به پروفسور «موسی یاوری» و «صالح حسینی» مترجم نامدار اشاره کرد.

مهران حسین‌پور دراین مورد که چرا به این فکر افتادید که به جای آیین‌های مرسوم، کتاب اهدا کنید می‌گوید: به نظر پدرم اهدای کتاب از هرکار خیری شایسته‌تر بود، همه مراسم اولیه و شب هفت را به جا آوردیم. اما هزینه مراسم چهلم را به این امر اختصاص دادیم. به نظرم مراسمی که این روزها برگزار می‌شود، نشان از مصرف‌گرایی و اسراف است و کار ماندگاری نیست و بیشتر به نظر خودنمایی می‌آید. ما امیدواریم این کار انگیزه‌ای برای دیگران هم باشد چرا که خانواده‌هایی که عزیزان خود را از دست داده‌اند، اگر بخشی از هزینه‌ها را به امور خیریه اختصاص دهند بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات را نخواهیم داشت.

حسین‌پور ادامه می‌دهد: ما تلاشمان این بود کتاب‌هایی را از نمایشگاه کتاب تهران بخریم که کتاب‌های روز را انتخاب کرده باشیم وهمزمان با مراسم چهلم پدرم اهدا کنیم، اما متاسفانه به دلایل بوروکراسی اداری انجام نشد و ما نتوانستیم در زمان مقرر کتاب‌ها را اهدا کنیم. ما کتاب‌های چاپ جدید که در سال‌های 90 و 91 منتشر شده بود و برخی چندمین بار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته انتخاب کردیم، اما متاسفانه ده‌ها جلد از این کتاب‌ها را اجازه ندادند به کتابخانه اهدا کنیم. او می‌گوید: کتاب‌ها را براساس علایق مرحوم حسین‌پور و با موضوعات تاریخ، تاریخ نمایش، ادبیات، کشاورزی و کتاب‌های دایره‌المعارف کودکان انتخاب کردیم اما نتوانستیم همه کتاب‌ها را در کتابخانه قرار دهیم، متاسفانه گویی اسب پیشکشی را دندانش را می‌شمارند و این کار آزاردهنده است. درنهایت وارثان یحیی حسین‌پور نتوانستند از مبلغ پنجاه میلیون ریال کتابی که خریداری کرده بودند، ده‌ها جلد از کتاب‌ها را اهدا کنند که باعث دلخوری بسیار شد. واقعا جای بسی تاسف است که چگونه ممکن است کتاب‌هایی که مجوز چاپ گرفته‌اند و از ممیزی وزارت ارشاد عبور کرده و در بازارهای کتاب توزیع می‌شوند اجازه قرار گرفتن در کتابخانه‌ها را نیابند؟!

مسئول کتابخانه‌های شهرستان سنقر در مورد پذیرفته نشدن برخی از کتاب‌ها برای این کتابخانه به تهران امروز گفت: ما اجازه نداریم که هر کتابی را به عنوان هدیه به کتابخانه بپذیریم. آقای خسروی ادامه داد: از سوی وزارت ارشاد اسلامی لیستی به ما ارائه شده است که بر اساس آن باید کتاب‌های اهدایی را تایید کنیم و حتی اگر کتابی در همان سال مجوز گرفته و چاپ شده باشد، اما اسم آن در لیست آمده باشد حق نداریم آن را قبول کنیم. وی تصریح کرد: همچنین اگر فردی قصد داشته باشد که تعداد زیادی کتاب را به کتابخانه‌ای اهدا کند، موظف هستیم که ابتدا لیست کتاب‌ها را برای تایید به تهران بفرستیم. در صورت اعلام موافقت از مرکز، کتاب‌های اهدایی به کتابخانه منتقل می‌شوند و در غیر این‌صورت از پذیرفتن آنها معذوریم. اینها اقداماتی است که از طرف وارثان وقف کتاب هم انجام شد اما برخی کتاب‌ها پذیرفته نشد و دچار این ممیزی ابتکاری و عجیب شدند.

پس از اقدام خانواده حسین‌پور انجمنی در شهر سنقر شکل گرفت با نام انجمن کتابخانه‌سازان خیر و دو قطعه زمین توسط شهروندان به احداث کتابخانه اختصاص پیدا کرد که در صورت همکاری و مجوز نهادهای دولتی احداث خواهد شد.اما همچنان شهروندان سنقری از کمبود کتابخانه رنج می‌کشند. برای بهبود وضعیت موجود، افزون بر سامان وضعیت اقتصادی، برطرف کردن موانعی مانند نگاه امنیتی به فرهنگ و جایگزینی سیستم نظارتی متعادل و کارآمد در حوزه کتاب، ممکن است بتواند اندکی از مشکلات فعلی بکاهد.

 

روزنامه تهران امروزَ

 

َ

برچسب‌ها: سنقر، کتابخانه، سانسور

ارسال شده در تاریخ : پنج‌شنبه 4 مهر 1392 :: 22:51 :: توسط : حسین زندی
درباره وبلاگ
گر به همه عمر خویش با تو برآرم دمی حاصل عمر آن دمست باقی ایام رفت
آخرین مطالب
پیوندها
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 46808